מחקרים 29.05.2016

טיפול בהצרות של תומכן מתכת באמצעות תומכן נספג

במחקר היתכנות טיפול בהצרות בתוך תומכן מתכת על ידי תומכן נספג מצופה אברולימוס הוכח כישים, יעיל ונושא שיעור כשלונות שקול לאפשרויות הטיפול המקבילות

במספר סדרות קטנות דווח על תוצאות חיוביות של טיפול בהצרות בתוך תומכן כלילי (in-stent restenosis (ISR באמצעות תומכנים נספגים מצופים באברולימוס everolimus. במאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת  EuroIntervention חוקרים מהמחלקה הקרדיולוגית במרכז הרפואי של לוצרן, שוויץ, מסכמים את נסיונות המצטבר בשימוש בתומכנים הנספגים המצופים (Absorb; Abbott Vascular) בהצרויות של תומכני מתכת ומדווחים על תוצאות קליניות וסיבוכים במעקב של כשנה אחר החולים שטופלו במחלקתם.

רופאי המרכז טיפלו ב 84 הצרויות בתומכנים בעורקים הכליליים בקרב 65 חולים. המטופלים היו בני 66 בממוצע, 28% לקו בארוע כלילי חריף ו 28% סבלו מסכרת. ההתערבות הצנתורית הוכתרה בהצלחה אצל כל החולים והתומכנים הוחדרו וקובעו בעורקים הפקוקים ביעילות וללא סיבוכים. כל החולים היו במעקב שישה חודשים ו 49 נותרו במעקב שניים עשר חודשים לאחר הפעולה. שיעור ההתערבויות החוזרות target lesion revascularisation -TLR עמד על 3.1% לאחר שישה חודשים ועל 1.2% לאחר שנה. פרק הזמן הממוצע בין הצנתור ל TLR היה 301±148 ימים. בתקופת המעקב לא נצפו ארועי פקקת (תרומבוזיס) בתומכנים הנספגים.

החוקרים מסכמים כי במחקר ההיתכנות הנוכחי טיפול בהצרות בתוך תומכן מתכת על ידי תומכן נספג מצופה אברולימוס הוכח כישים, יעיל ונושא שיעור כשלונות שקול לאפשרויות הטיפול המקבילות. להערכה מבוססת יותר נדרשים ניסויים מבוקרים ורחבים יותר, ובפרט מחקרים המשווים יעילות ובטיחות של תומכנים מצופים נספגים ולא נספגים.

מקור:

EuroIntervention. 2016 Apr 20;11(13):1479-86. doi: 10.4244/EIJV11I13A287.
A novel approach to treat in-stent restenosis: 6- and 12-month results using the everolimus-eluting bioresorbable vascular scaffold.
Jamshidi P1, Nyffenegger T, Sabti Z, Buset E, Toggweiler S, Kobza R, Cuculi F.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  תומכן נספג,  סטנט,  PCI,  צנתור,  מחלת לב איסכמית,  in-stent restenosis,  היצרות בתוך התומכן
תגובות