מחלות לב 16.06.2016

כולסטרול ומחלת לב כלילית

מחלות לב וכלי דם הינן הסיבה המובילה לתמותה בארצות הברית, והשנייה בשכיחותה (לאחר סרטן) בישראל. עם זאת, רובנו לא יודעים כיצד נגרמת מחלת לב כלילית ואיך ניתן להפחית את הסיכון לחלות בה.

טרשת עורקים (אילוסטרציה)
טרשת עורקים (אילוסטרציה)

מחלות לב וכלי דם הינן הסיבה המובילה לתמותה בארצות הברית, והשנייה בשכיחותה (לאחר סרטן) בישראל. בשנת 2011, 11% מכלל הפטירות בישראל יוחסו למחלות לב. עם זאת, רובנו לא יודעים כיצד נגרמת מחלת לב כלילית ואיך ניתן להפחית את הסיכון לחלות בה.

מה זאת "מחלת לב כלילית"?

מחלות לב וכלי דם הינו מושג המתייחס לרוב למחלת לב איסכמית (המכונה גם מחלת לב כלילית או מחלת לב קורונרית). "איסכמיה" הוא מושג המתאר ירידה באספקת החמצן לרקמות בגוף. במחלת לב איסכמית מתייחסים לירידה באספקת החמצן אל רקמת שריר הלב. החמצן, המגיע לרקמות השונות על ידי ההמוגלובין בכדוריות הדם האדומות, חיוני לתפקוד כל הרקמות בגוף. הדם מגיע אל תאי שריר הלב על ידי מערכת עורקים הקרויים עורקים כליליים או עורקים קורונריים. כאשר ישנה היצרות או חסימה של אחד מכלי הדם האלה, בשל טרשת עורקים, נפגעת אספקת הדם אל שריר הלב והתאים בשריר עלולים למות. כתוצאה, הלב לא יכול לבצע כראוי את תפקידו כמשאבת הדם ויכולה להיגרם פגיעה באספקת הדם אל כל הגוף. חסימה של אחד מכלי הדם הכליליים היא למעשה מה שמכונה "אוטם שריר הלב" או "התקף לב". באותו האופן יכולה להיווצר היצרות או חסימה גם בכלי דם נוספים בגוף, למשל בעורקים המובילים את הדם אל המוח. חסימה בעורק המוביל דם אל המוח היא למעשה מה שמכונה "שבץ מוחי", והיא מתבטאת בנזק מוחי התלוי בגודל ומיקום החסימה.

מה זאת "טרשת עורקים"?

היצרות כלי הדם נגרמת על ידי תהליך הנקרא "טרשת עורקים". טרשת עורקים הוא שם המתאר עיבוי והתקשות דופן העורק בשל היווצרות רובד הבנוי מכולסטרול, תאי דלקת ומרכיבים נוספים. טרשת עורקים מובילה להיצרות בחלל כלי הדם שמפחיתה את זרימת הדם דרכו. בסופו של דבר חלקים מהרובד הטרשתי עלולים להתנתק ולגרום לחסימה של העורק באותו המקום או במקום אחר לאורכו. היצרות העורקים לא מורגשת עד שהיא מגיעה לרמה קריטית הגורמת להפחתה בזרימת הדם, ובירידה משמעותית באספקת החמצן לרקמות. היצרות קריטית בכלי הדם הכליליים בלב יכולה להתבטא בתעוקה (אנגינה פקטוריס) – כאבים בחזה המופיעים בשעת מאמץ גופני. כאשר ההיצרות מחמירה, הכאבים בחזה עלולים להופיע גם בשעת מנוחה. חסימת כלי הדם היא לרוב אירוע חריף ופתאומי – התקף לב – שיכול להתבטא בכאבים עזים בחזה, היכולים לקרון לפלג הגוף העליון, קוצר נשימה, הזעה וסחרחורת.

ממה נגרמת מחלת לב כלילית?

ישנם מספר גורמי סיכון המעלים את הסיכוי לחלות במחלת לב כלילית. בעוד על חלק מגורמי הסיכון אין לנו שליטה, כמו גיל מבוגר או היסטוריה משפחתית של מחלות לב, חלק מגורמי הסיכון ניתנים לשליטה. מניעה ואיזון נכון של גורמי הסיכון יכולים להפחית את הסיכוי לחלות במחלת לב כלילית. בין גורמי הסיכון המשמעותיים ביותר ניתן למצוא כולסטרול גבוה, מחלת הסוכרת, יתר לחץ דם, השמנת יתר, תזונה לא נכונה, חוסר בפעילות גופנית וצריכת אלכוהול מוגזמת.

איך כולסטרול קשור לכל הסיפור?

לבעלי כולסטרול גבוה יש סיכון כפול לפתח מחלת לב, לעומת בעלי רמות נמוכות יותר של כולסטרול. כאשר רמות ה-LDL, הכולסטרול הרע, עולות, הוא שוקע בדפנות כלי הדם, גורם להתעבות של הדפנות ולהיצרות החלל. בתגובה מתפתח תהליך דלקת מקומי והנזק לכלי הדם הולך ומחמיר. התהליך הזה הוא למעשה אותה "טרשת עורקים" שפוגעת בזרימת הדם ובאספקת החמצן לרקמות. כך, ככל שרמות ה-LDL כולסטרול גבוהות יותר, הסיכון למחלות לב וכלי דם עולה, וכלל שהרמות נמוכות יותר, הסיכון יורד. ניתן להוריד רמות כולסטרול על ידי שילוב של ניהול אורח חיים בריא וטיפול תרופתי.

נושאים קשורים:  מחלת לב כלילית,  מחלת לב איסכמית,  שבץ מוחי,  טרשת עורקים,  כולסטרול LDL,  עמותת לכם
תגובות